Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Õhksoojuspumba paigaldamine

Õhksoojuspumba paigaldamisest on palju kirjutatud ja esitatud erinevaid seisukohti. Riskin sellega, et minu seisukoht võib esile tuua vaidlusi ja eriarvamusi aga kirjutan siiski.

Õhksoojuspumbast on abi külmal ajal, kui tegemist on kehva soojapidavusega majaga ja soojal ajal, kui kuumus ei lase normaalselt elada. Kliima soojenemise tingimustes tuleb ette mõlemaid variante.

Pole kahtlust, et kortermaja seinale või maapinnale õhksoojuspumba välisseadme paigaldamiseks on vaja projekti ja ehitusteatist. Kuid kas selleks on vaja ka kõikide korteriomanike nõusolekut?

Üldjuhul kaasab kohalik omavalitsus loamenetlusse asjasse puutuvad isikud, kortermajade puhul korteriühistu kaudu, kes peab hoolt kanda, et korteriomanikud saaks oma arvamuse esitada. Kohalik omavalitsus teeb kaalutlusotsuse ehk võib korteriomanike arvamusega arvestada aga võib ka mitte. Kui keegi korteriomanikest ikkagi leiab, et paigaldatud õhksoojuspump tema normaalset elu häirib, saab ta pöörduda kohtusse.

Kohtuasjas nr 2-17-11887/61 kaks korteriomanikku just nii tegidki ja nõudsid õhksoojuspumba eemaldamist. Avalduse kohaselt muudab õhksoojuspump oluliselt välisseina senist kasutust ja valdamist, mistõttu on selleks vaja kõigi korteriomanike nõusolekut. Lisaks muudab õhksoojuspump elamu välisilmet ning põhjustab müra ja vibratsiooni.

Riigikohus selgitas, et „Õhksoojuspumba paigaldamine kaasomandis olevale elamuseinale ja maapinnale ei ole käsitatav asja või selle majandusliku otstarbe olulise muutmisena AÕS § 74 lg 1 tähenduses ning on kaasomandis olevale elamuseinale ja maapinnale on kaasomandis oleva elamuseina ja maa tavakasutus, mida korteriomanikud võivad otsustada häälteenamusega.“

Kuigi antud asjas ei olnud korteriomanike üldkoosolek õhksoojuspumba paigaldamist otsustanud, leidsid kohtud, et kaasomanike enamus on selle heaks kiitnud.

Lisaks leidsid kohtud, et õhksoojuspump ei riku avaldajate õigusi ka seetõttu, et õhksoojuspumba välisseade ei võta ära kasulikku majaseina ega hoovi, sest asub väiksel ja mõistliku kasutusotstarbeta alal. Eeltoodust järeldati, et puudutatud isik ei kahjustanud õhksoojuspumpa paigaldades kaasomanike huve.

Avaldajad ei tõendanud ka, et õhksoojuspump tekitab ülemäärast müra ja vibratsiooni.

Kui aga tegemist oleks kogu hoone küttesüsteemi muudatusega (nt loobumine keskküttest ja üleminek vaid õhksoojuspumbale), oleks tegemist olulise muudatusega ja selleks oleks vaja kõikide korteriomanike nõusolekut.

Küsimuste korral kirjutage mulle evi@kinnisvarjurist.ee

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.04.2024 Kinnisvara müügikoolitus