Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Korteriomanike üldkoosoleku kokkukutsumine

Käes on aeg, kui korteriühistud peavad kokku kutsuma iga aastase korralise üldkoosoleku selleks, et:

• kinnitada eelmise majandusaasta aruanne
  • kehtestada uus majanduskava
  • vajadusel vastu võtta kaasajastatud põhikiri
  • vajadusel valida uus juhatus
  • arutada muid aktuaalseid küsimusi

Korteriühistu juhatus on kohustatud igal aastal koostama majandusaasta aruande raamatupidamise seaduses sätestatud korras ja esitama selle korteriomanike üldkoosolekule kinnitamiseks. Sellest kohustusest on vabastatud vaid kuni kümne korteriomandiga ühistud, kes peavad kassapõhist raamatupidamist ja juhivad end ise ilma valitsejata.

Kinnitatud majandusaasta aruanne tuleb esitada registrile 6 kuu jooksul majandusaasta lõppemisest arvates elektrooniliselt ettevõtja portaali https://ettevotjaportaal.rik.ee/ või notari kaudu.

Kui põhikirjaga on ette nähtud raamatupidamise aastaaruande audiitorkontrolli kohustus, tuleb registrile esitada aruanne koos vandeaudiitori aruandega.

Lisaks peab juhatus koostama ka majanduskava, mille järgi teevad korteriomanikud korteriühistule perioodilisi ettemakseid. Nõuded majanduskavale on kehtestatud korteriomandi- ja korteriühistuseaduse §-s 41. Kui majandusaasta alguseks ei ole kehtestatud uut majanduskava, kehtib senine majanduskava kuni uue majanduskava kehtestamiseni.

Majanduskava koostamisel tuleb arvestada, et majanduskavaga ei saa korteriomanikele kehtestada rahalisi kohustusi teistsuguse jaotusega, kui seadus, korteriomanike kokkulepped ja põhikiri seda ette näevad.

Kui juhatus ei kutsu üldkoosolekut kokku, võivad vähemalt 1/10 korteriomanikest nõuda koosoleku kokkukutsumist, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud väiksema esindatuse nõuet.

Kui juhatus ikkagi ei kutsu üldkoosolekut kokku, võivad taotlejad üldkoosoleku ise kokku kutsuda samas korras juhatusega. Sellisel juhul tuleks ka kaaluda, kas olemasolev juhatus peaks jätkama ühistu juhtimist või tuleks valida uus, oma ülesandeid täitev juhatus.

Küsimuste korral kirjutage mulle evi@kinnisvarajurist.ee

30.04.2024 Kinnisvara müügikoolitus