Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Testament. Osa III

Kui te olete jõudnud arusaamisele, et testament on vajalik, siis selles osas tutvustan teile testamendi tegemise võimalusi.

Testamenti võib teha neljal erineval moel. Kõige lihtsam on minna notarisse, avaldada oma tahet ja notar vormistab selle põhjal notariaalakti nimega testament. Loomulikult tuleb sellel puhul maksta ka notari tasu, mis on ca 50 eurot.

Teine võimalus on kirjutada testament kodus valmis ja anda see siis kinnises ümbrikus notarile hoiule. Loomulikult ei hoia notar seda testamenti enda lauasahtlis vaid see saadetakse hoiule pärimisregistrisse. Mõlemal eespool nimetatud testamendil ei ole kehtivusaega, ehk see kehtib kas pärandi avanemiseni või siis uue testamendiga korralduste muutmiseni. Ka siin tuleb maksta notari tasu.

Kuid testamendi võib teha ka kodus ja täiesti tasuta. Ja kodusel testamendil on samuti kaks varianti – kas tunnistajate juuresolekul tehtud või käsitsi kirjutatud testament.

Tunnistajateks peab olema vähemalt kaks erapooletud täiskasvanud isikut, kes ise ega keegi nende lähedastest ei ole testamendiga seotud. Panete kirja oma tahte, lisate koostamise aja ning allkirjastate. Seejärel lisavad enda nimed ja allkirjad ka tunnistajad. Tunnistajad ei pea olema testamendi sisuga tutvunud vaid lihtsalt tunnistavad, et olite testamendi koostamise ajal täiesti adekvaatne. Sellise testamendi võite valmis teha ka arvutis ja siis selle välja printida ning allkirjastada.

Kui te ei taha tunnistajaid kaasata, siis võtke pliiats ja paber ning kirjutage testament omakäeliselt valmis. NB! Ei saa koostada arvutis ja välja printida! Ärge unustage lisada koostamise aega ja allkirja – ilma nende atribuutideta ükski testament ei kehti.

Pidage meeles, et mõlemad kodused testamendid kehtivaid vaid kuus kuud! Sellepärast ongi oluline, et testamendil oleks koostamise kuupäev, kuu ja aasta. Kui kõik hästi läheb, siis tuleb lihtsalt kuue kuu pärast testamenti uuendada.

Nii notariaalsel kui ka kodusel testamendil on ühesugune juriidiline jõud. See tähendab, et kui te näiteks tegite testamendi notaris ja siis otsustasite seda kas täielikult või osaliselt muuta, ei ole vaja uuesti minna notarisse vaid võite muudatused teha koduse testamendiga. Kui muudate testamenti vaid osaliselt, siis jäävad kehtima notariaalses testamendi need osad mida te ei muutnud ja kodus tehtud testamendi muudatused.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika