Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Oluline uudis garaažiühistute kohta

Teatavasti jõustus 2005. aastal hooneühistuseadus, mis kohustas kõiki hooneühistu tunnustele vastavaid juriidilisi isikuid viima oma põhikirjad hooneühistuseadusega vastavusse hiljemalt 2008. aasta 1. jaanuariks.

Paraku väga paljud garaažiühistud ei ole seda tänini teinud, justkui ei kehtiks seadus nende kohta. Põhikirjad ei ole seadusega vastavusse viidud, registrile ei ole esitatud hoonejaotusplaani ega liikmete nimekirja.

Vaatamata sellele tegutsesid ühistud edasi ja tehti ka tehinguid liikmesusega. Ja kuigi juba 2005. aastast peavad tehingud liikmesuse loovutamiseks olema notariaalsed, tehakse selliseid tehinguid ikka veel juhatuse otsuse alusel.

Tsiviilseadustiku üldosa seadusega on sätestatud, et tehingu seaduses sätestatud vormi järgimata jätmise korral on tehing tühine. Tühisel tehingul ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi. Tühise tehingu alusel saadu tagastatakse vastavalt alusetu rikastumise sätetele.

Samas kui mindigi notarisse, siis notaril ei olnud võimalik kontrollida, kas liikmesuse loovutaja on üldse selle ühistu liige ja millist konkreetset hooneosa ta kasutab. Aluseks oli vaid juhatuse kinnitus, et see isik on garaažiühistu liige ja tal on õigus kasutada mingit hooneosa.

On ilmselge, et selline olukord ei saanud lõpmatuseni kesta. 1. septembril 2023 jõustus hooneühistuseaduse muudatus, mille kohaselt hooneühistu liikmesus loetakse loovutatuks alates kande tegemisest äriregistrisse. Seega ei saa enam teha liikmesuse loovutamise tehinguid, kui liikmesused ei ole kantud äriregistrisse.

Tänased garaažiühistud peavad võtma ennast kokku ja otsustama, kas viivad oma dokumentatsiooni seadusega vastavusse või lõpetavad garaažiühistu ja annavad garaažiboksid üle ühistu liikmete omandisse.

Küsimuste korral kirjutage mulle evi@kinnisvarajurist.ee.

30.04.2024 Kinnisvara müügikoolitus