Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Korteriühistu liikme esindaja määramine

Korteriühistute algusaastatel oli erinevaid arusaamisi selles osas, et kas korteriomanikku võib üldkoosolekul esindada korteriomaniku enda poolt vabalt valitud esindaja või saab korteriühistu põhikirjaga esindajate ringi piirata. Paljud ühistud just seda tegidki, et piirasid põhikirjaga esindajate ringi. 2009. aastal tehti korteriühistuseadusesse muudatus, millega täpsustati, et põhikirjaga ei või piirata korteriühistu liikme õigust esindaja määramiseks.

Kehtivast korteriomandi- ja korteriühistuseadusest jäeti see piirang välja, kuna seadusandja ilmselt eeldas, et piirang oli kehtinud juba võrdlemisi pikka aega ning seadusandja hinnangul oli korteriühistutel võimalus oma põhikirjad seadusega vastavusse viia. Sellest tulenevalt oldi seisukohal, et niisuguse piirangu kehtestamine ei ole enam põhjendatud (seletuskiri).

See aga tekitas korteriühistutes arusaama, et nüüd on piirangud lubatud. 1. veebruarist 2023. aastast jõustub korteriomandi- ja korteriühistuseaduse muudatus, millega sätestatakse, et põhikirjaga ei või piirata korteriühistu liikme õigust määrata esindaja.

02.04.2024 Korteriühistu juhtimise ABC