Miks ei või omanik lepingu lõppedes üürnikku eluruumist välja tõsta?
Kui üürnikule on eluruumi võtmed üle antud, võimaldamaks tal eluruumi kasutada vastavalt üürilepingu tingimustele, muutub üürnik eluruumi otseseks valdajaks ning eluruum tema koduks.
EV põhiseaduse kohaselt on kodu puutumatu. Ei tohi tungida kellegi eluruumi, valdusse ega töökohta ega neid ka läbi otsida, välja arvatud seadusega sätestatud juhtudel ja korras avaliku korra, tervise või teiste inimeste õiguste ja vabaduste kaitseks, kuriteo tõkestamiseks, kurjategija tabamiseks või tõe väljaselgitamiseks kriminaalmenetluses.
Valdus on tegelik võim asja üle. Kas valdus on seaduslik või ebaseaduslik sõltub sellest, kas valdus põhineb õiguslikul alusel või mitte.
Kui üürnikuga on sõlmitud tähtajaline üürileping ja peale tähtaja lõppemist üürnik jätkab asja kasutamist, ei muutu valdus koheselt ebaseaduslikuks. Sellisel juhul muutub üürileping tähtajatuks, kui üürileandja seaduses ettenähtud tähtaja jooksul ei avalda teistsugust tahet.
Samuti ei pruugi erakorraliselt üles öeldud leping tähendada lepingu lõppemist, kui üürileandjal puudub alus ühepoolselt leping lõpetada või lepingu ülesütlemise avaldus ei vasta seaduse nõuetele.
Ei aita siin ka ukselukkude vahetamine, kuna Riigikohus on ühes kohtuasjas selgitanud, et „Ukseluku vahetamisega isiku juurdepääsu takistamine ruumile, kus asusid isiku asjad, ning asjade paigutamine maja hoovi on kvalifitseeritav isiku valduse omavolilise äravõtmisena AÕS § 40 lg 2 järgi. Viidatud sätte kohaselt on omavoli seadusvastaselt valdaja nõusolekuta asja valduse rikkumine või valduse äravõtmine ning sel viisil saadud valdus on omavoliline.“
Liiati sätestab asjaõigusseadus, et kui kinnisasja valdus võetakse valdajalt ära omavoliliselt salaja või vägivallaga, on valdajal õigus omavoli tarvitaja kinnisasjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta.
Lisaks on Riigikohus seisukohal, et võõrvaldaja poolt omaniku nõusolekuta kinnisasja edasikasutamine pärast valduse õigusliku aluse äralangemist (nt üüritud korteri kasutamine pärast üürilepingu kehtivuse lõppu) karistatav ei ole.
Selleks, et saaks üürnikku eluruumist välja tõsta, tuleb eelkõige hinnata, kas ülesütlemine vastas nõuetele. Vaidluse korral saab seda teha vaid kohus ning jõustunud kohtuotsus on aluseks üürniku väljatõstmiseks. Kuid ka siis ei saa üürnikku välja tõsta omanik vaid selleks tuleb pöörduda kohtutäituri poole, kes kohtuotsuse täide viib ja üürniku eluruumist välja tõstab.
Evi Hindpere – kinnisvarjurist
www.evihindpere.ee
Lisateave ja kontakt
Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.
Evi Hindpere |