Kinnisvarajurist Evi Hindpere: Kas üürileandja võib lihtsalt üüri tõsta? Osa I

Kinnisvaraturg on pidevas muutumises. Ka hinnad võivad üleöö muutuda. Seega on täiesti arusaadav, et üürileandjal võib tekkida soov mõne aja tagant üüri tõsta. Kas see on lubatud?

Eelkõige sõltub üüri tõstmise võimalus sellest, kas üürileping on sõlmitud tähtajaga või tähtaega määramata. Nimelt, kui tegemist on tähtajatu üürilepinguga, siis saab üüri tõsta iga aasta möödumisel lepingu sõlmimisest.

Kui üürnik tahab tähtajatu lepingu korral üüri tõsta, peab ta üürnikule sellest kavatsusest 30 päeva ette teatama ja üüri tõstmist põhjendama. Põhjenduseks võib olla samasuguse asukoha ja seisundiga eluruumide keskmise üüri tõus või mõistlike parenduste ja muudatuste tegemise vajadus, millega eluruumi kasutusväärtus tõuseb.

Kui üürileandja ei teata üüri tõstmisest seaduses sätestatud viisil või kui ta hoiatab üürnikku, et üüri tõstmise vaidlustamise korral ütleb ta lepingu üles, on ülesütlemine tühine ja üürnik võib rahumeeli jätkata lepinguga kokkulepitud üüri maksmist.

Kui üürnik ei nõustu üüri tõstmisega, võib ta üürilepingu üles öelda. Lepingu saab üles öelda 30 päevase ette teatamisega. Kuni lepingu lõppemiseni ei loeta üüri tõstetuks.

Seega, vaatamata võimalusele üüri tõsta, tuleks seda põhjalikult kaaluda. Kui üürnik on distsiplineeritud ja lepingut ei riku, oleks mõistlikum jätkata lepingulist suhet samadel tingimusel. Risk, et üürnik üüri tõstmise peale lihtsalt lahkub, on piisavalt suur. Ja kunagi ei tea, kui kiiresti õnnestub leida uus üüriline ning milline suhe saab temaga olema.

Kas ja kuidas saab aga üüri tõsta tähtajalise lepingu puhul, räägime juba järgmisel korral.

Kui sul on küsimusi, kirjuta mulle evi.hindpere@kinnisvarajurist.com. Ka Sinu kommentaarid on oodatud.

Lisateave ja kontakt

Evi Hindpere

Lepi kokku aeg konsultatsiooniks.

Evi Hindpere
Kinnisvarajurist
www.kinnisvarakool.ee/kinnisvarajurist

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.04.2024 Kinnisvara müügikoolitus